Kampaania kutsub annetuskastidest fotosid jagama

Maakondlike arenduskeskuste võrgustik kutsub vabaühendusi osalema annetuskastide sotsiaalmeedia kampaanias, mille raames kogutakse foto- ja videomaterjale omanäolistest annetuskastidest, et julgustada ühendusi annetusi koguma. Kampaania toimub novembrikuu jooksul üle-eestiliste annetamistalgute raames.

 

Harju Ettevõtlus- ja Arenduskeskuse vabaühenduste konsultant Külli Vollmeri sõnul on ühendustel võimalik tegevuste toetamiseks koguda annetusi, et tagada avalikes huvides tegutsevate ühenduste jätkusuutlikkus. „Meie kampaania keskendub eelkõige annetuskastidele, sest näeme sageli, kuidas ühendused pelgavad kasti avalikult välja panna või kastiga oma sündmustel ringi liikuda. Kui annetuste kogumisel on selge sõnum ja selle kasutamisel kindel eesmärk, on annetajad lahkemad ning ühendused julgemad,“ selgitab Vollmer.

Osalemiseks tuleb vabaühendusel postitada novembrikuu jooksul foto- või videomaterjal ühenduse  annetuskastist mõnda sotsiaalmeediakanalisse koos teemamärgistega: #annetuskast #annetamistalgud ning lisada info sellest, mille jaoks parasjagu annetusi kogutakse.

Kampaania olulisel kohal on nii ühenduste endi kui ka avalikkuse teadlikkuse tõstmine annetuste kogumisest.  Annetuste kasutamisel on oluline rõhk teavitusel, mida ühendused kogutud annetustega teevad. Eesti Vabaühenduste Liit on koostanud annetuste kogumise hea tava ning maakondlike arenduskeskuste konsultandid lisanud annetuskastide kasutamise meelespea, et kõik osapooled mõistaksid selgelt, miks, mille jaoks, kuidas ja millal annetusi kogutakse.

Annetuste kogumise hea tavaga saab tutvuda siin: https://heakodanik.ee/annetuste-kogumise-hea-tava/  ja annetuskasti kasutamise meelespeaga saab tutvuda kampaania veebilehel: https://www.arenduskeskused.ee/annetuskast/

 

Täna, kodanikupäeval, algab üle-eestiline Ühisnädal, mis kestab kuni 3. detsembrini. Ühisnädal on kodanikualgatust ja -aktiivsust tutvustav nädal, mille raames tõstetakse esile tublisid inimesi ja organisatsioone, kes panustavad meie ühiskonna parendamisesse. Selle raames toimuvad igas maakonnas vabakonna tunnustamisüritused.

Maakondlike arenduskeskuste turunduse projektijuht Riina Nõupuu sõnul on aastast-aastasse uute eestvedajate pealekasv napp ning seetõttu on oluline kõigil meil märgata ja tunnustada inimesi, ühendusi, kes enda tegevusega meie kodukoha elu paremaks muudavad.
Nõupuu: „Ühisnädalal soovime, et kõik inimesed märkaksid ja tunnustaksid hakkajaid tegijaid. Oleme igas maakonnas kutsunud inimesi üles esitama neid, kes on sel aastal oluliste tegudega silma paistnud ning just need säravad teod ja inimesed saavad tunnustatud igas maakonnas toimuvatel tänupäevadel“.

Ühisnädalale panevad punkti Eesti esimesed annetamistalgud, mis toimuvad 3. detsembril. Selle raames võtavad kümned vabaühendused üle Eesti ette erinevaid tegevusi, et koguda annetusi ühiskondlike probleemide lahendamiseks ning kutsuda inimesi üles endale olulist valdkonda toetama. Annetamistalguid veavad eest Eesti Vabaühenduste Liit, Presidendi Kantselei ja maakondlikud arenduskeskused.

Ühisnädalat korraldavad maakondlikud arenduskeskused koostöös arvukate partneritega alates 2012. aastast. Enne seda tähistati igas piirkonnas kodanikupäeva, mille raames korraldati kodanikuühiskonda tutvustavaid sündmuseid.

Eestis on 2019. aasta jaanuari seisuga registreeritud 45 839 mittetulundusühingut ja sihtasutust (sh korteriühistud). Enamik vabaühendusi tegutsevad soovist muuta kodukohta paremaks, olgu selleks siis oma küla, linn, riik või lausa kogu maailm. Tööd tehakse tihtipeale vabatahtlikult, soovist midagi ära teha.

Siseministeeriumi poolt tellitud vabatahtlikus tegevuses osalemise uuringust (2019) selgub, et küsitletutest on teadlikke vabatahtlikke 28%, kuid 40% pole kunagi vabatahtlik olnud. Põhjused, miks vabatahtlikuna ei panustata, on ajapuudus või selle võimaluse peale pole mõeldud või pole tegevustes osalema kutsutud.
Üha enam on hakatud vabatahtlikuna abistama ühendusi või algatusi erinevatel kultuurisündmustel, spordivõistlustel, talgutel, keskkonna- ning päästevaldkonnas. Kuigi viimase viie aastaga on vabatahtlike osakaal kasvanud 31%-st 49%- ni on uute eestvedajate kasv aastast-aastasse napp. Ühenduste tegevust tuleks enam märgata ja toetada, sest kui pole eestvedajaid, pole ka vabaühendusi, kes panustavad kodanikuühiskonna arengusse.

Kui sa ei leia piisavalt vaba aega, et panustada vabatahtlikuna mõne ühingu tegevusesse, siis kaalu annetamist. Rahaline panus aitab ühingutel elus püsida, et tegeleda valdkondadega, mis vajavad suuremat tähelepanu. Eestis annetab heategevuseks keskmiselt iga neljas inimene, paigutades meid maailmas 66. kohale. Kui palju rohkemat saaks ära teha, kui annetajaid või annetatud summasid oleks näiteks kaks korda rohkem?

Ühisnädal algab kodanikupäevaga ja lõppeb 3. detsembril annetamistalgutega, mida korraldatakse Eestis esmakordselt Vabaühenduste Liidu, presidendi kantselei ja maakondlike arenduskeskuste eestvedamisel.
Igaühel on võimalik nendel osaleda. Kui oled vabaühendus, pane oma annetamissoov talgulehel kirja, kui oled annetaja, uuri talgulehelt, kelle tegevust soovid oma annetusega toetada.

Tuleval aastal pakub ka Maksu-ja Tolliamet eraisikutele enammakstud tulumaksu tagastamise korral uut võimalust. Elektroonse tuludeklaratsiooni esitajad saavad tulumaksu tagastamisel valida soovi korral võimaluse kanda tagastatav maksusumma kohe annetusena mittetulundusühingu, sihtasutuse või usulise ühenduse pangakontole.
Tõstame üheskoos ühenduste võimekust ja tunnustame eestvedajate tööd, nii muudame kodanikuühiskonna tugevamaks!

Autor: Külli Volmer, Harju Ettevõtlus- ja Arenduskeskus

3. detsembril toimuvad Eesti esimesed annetamistalgud. Sel päeval võtavad kümned vabaühendused üle Eesti ette erinevaid tegevusi, et koguda annetusi ühiskondlike probleemide lahendamiseks ning kutsuda inimesi üles endale olulist valdkonda toetama.

Sarnane algatus on saavutanud rahvusvahelise menu Giving Tuesday nime all. 3. detsembril ja selle vahetus ümbruses korraldatakse üle maailma kampaaniaid ning üritusi, et leida uusi annetajaid, tugevdada sidet olemasolevatega ning edendada annetamiskultuuri laiemalt.

“Eestis annetab heategevuseks keskmiselt iga neljas inimene, paigutades meid maailmas 66. kohale. See tähendab, et kolm inimest neljast ei anneta, ehkki just ühiskonnad, kus heategevus on levinud ja au sees, on õnnelikumad ja tugevamad. Annetamistalgutega tahame aidata ka Eestil selliseks saada,” ütles annetamistalgute korraldaja Helen Talalaev.

“”Teeme ära!” talgutega on paljud avastanud, kui suuri asju saab üheskoos korda saata. Loodame, et ka annetamistalgud pakuvad kellelegi võimaluse esimesteks sammudeks heategevuses, teistele aga põhjust oma annetusi ja nende mõju veelgi paremini läbi mõelda,” lisas Vabariigi Presidendi vabakonna nõunik Urmo Kübar.

Annetamistalguid on oodatud korraldama kõik vabaühendused. Veebilehelt www.annetamistalgud.ee leiab talgukaardi, kuhu lisanduvad novembri jooksul kõik üle Eesti toimuvad talgud. Annetajad saavad valida talgukaardilt organisatsiooni või mitu, keda jõukohaste vahenditega toetada.

Annetamistalguid veab eest Vabaühenduste Liit koostöös Vabariigi Presidendi Kantselei ja maakondlike arenduskeskuste võrgustikuga.

Uudis on avaldatud Vabaühenduste Liidu pressiteate põhjal (4.11.2019).

Tuleval nädalal alguse saav Ühisnädal avab täna kogukonnateenuste laadaga oma tegevused. Esmakordselt kogunevad haridusprogrammi Ettevõtlik Kool õppeasutuste noorte meeskonnad ja vabaühendused Jõhvi Gümnaasiumi, et tutvustada oma  teenust, mis on suunatud kogukonna elu parendamiseks.

Ürituse üks korraldajatest Hälis Rooste sõnul pööratakse sündmusega tähelepanu kooli ja kogukonna omavahelisele rollile. Rooste selgitab: „Pea sada aastat tagasi oli just kool ja aktiivne kooliõpetaja kultuuri ning kogukonna hoidja. Soovime Ühisnädala raames innustada koole ja kogukondasid taas suuremale koostööle, sest just kogukonnakool on tugeva kodanikuühiskonna kasvulavaks“.

Eestis esmakordselt toimuv kogukonnateenuste laat koondab kokku enam kui 20 õpilasmeeskonda ja vabaühendust, mis on alguse saanud noorte ja lapsevanemate või õpetajate koostööst. „Kõik teenused, mis laadal on esindatud, on seotud koolis omandatud oskustega. Näiteks pakuvad noored kujundusteenust plakatite või logode tegemiseks, ürituste modereerimiseks ja korraldamiseks, filmiseks või pildistamiseks, suveniiride valmistamiseks jne“, kirjeldab Rooste.

Ühisnädala turunduse projektijuht Riina Nõupuu: „Aktiivsed ja ettevõtlikud noored on meie tulevik, kõik kogukonnateenuste laadal osalejad on suurepärane näide ettevõtlikest ja julgetest noortest, kes omaenda soovist on pannud aluse tegevustele, millega panustada oma kodukohta, kooli, ühiskonda üldiselt“. Nõupuu sõnul on oluline, et inimesed soovivad ja julgevad ise peale hakata ja panustada meie elukorraldusesse. Ühisnädala turunduse projektijuht rõhutab, et meie edu sõltub just aktiivsetest inimestest.

Üritus toimub koostöös programmiga Ettevõtlik Kool, mille eesmärk on tuua koolidesse ja lasteaedadesse rohkem iseseisvat ja ettevõtlikku hoiakut. Ühisnädal on kodanikualgatusi tutvustav nädal, mida korraldavad maakondlikud arenduskeskused koostöös arvukate partneritega alates 2012. aastast. Sellel aastal kuulub Ühisnädal EV100 juubeliprogrammi ja toimub kõigis 15 maakonnas. Ühisnädala üle-eestilised sündmused toimuvad vahemikus 26. november kuni 2. detsember.

MTÜde tunnustamist Ida-Virumaal toetab Narva EuropeDirecti infokeskus, KÜSK, Ettevõtlik Kool.

Tuleval nädalal alguse saav Ühisnädal avab täna kogukonnateenuste laadaga oma tegevused. Esmakordselt kogunevad haridusprogrammi Ettevõtlik Kool õppeasutuste noorte meeskonnad ja vabaühendused Jõhvi Gümnaasiumi, et tutvustada oma teenust, mis on suunatud kogukonna elu parendamiseks.

Ürituse korraldaja Hälis Rooste sõnul pööratakse sündmusega tähelepanu kooli ja kogukonna omavahelisele rollile. Rooste selgitab: „Pea sada aastat tagasi oli just kool ja aktiivne kooliõpetaja kultuuri ning kogukonna hoidja. Soovime Ühisnädala raames innustada koole ja kogukondasid taas suuremale koostööle, sest just kogukonnakool on tugeva kodanikuühiskonna kasvulavaks“.
Eestis esmakordselt toimuv kogukonnateenuste laat koondab kokku enam kui 20 õpilasmeeskonda ja vabaühendust, mis on alguse saanud noorte ja lapsevanemate või õpetajate koostööst. „Kõik teenused, mis laadal on esindatud, on seotud koolis omandatud oskustega. Näiteks pakuvad noored kujundusteenust plakatite või logode tegemiseks, ürituste modereerimiseks ja korraldamiseks, filmiseks või pildistamiseks, suveniiride valmistamiseks jne“, kirjeldab Rooste.

Ühisnädala turunduse projektijuht Riina Nõupuu: „Aktiivsed ja ettevõtlikud noored on meie tulevik, kõik kogukonnateenuste laadal osalejad on suurepärane näide ettevõtlikest ja julgetest noortest, kes omaenda soovist on pannud aluse tegevustele, millega panustada oma kodukohta, kooli, ühiskonda üldiselt“. Nõupuu sõnul on oluline, et inimesed soovivad ja julgevad ise peale hakata ja panustada meie elukorraldusesse. Ühisnädala turunduse projektijuht rõhutab, et meie edu sõltub just aktiivsetest inimestest.

Kogukonnateenuste laat jätkub Ida-Virumaa vabaühenduste, koolide koostööpartnerite ja aktiivsete õpetajate tunnustamisüritusega, mis toimub samuti Jõhvi Gümnaasiumis.

Üritus toimub koostöös programmiga Ettevõtlik Kool, mille eesmärk on tuua koolidesse ja lasteaedadesse rohkem iseseisvat ja ettevõtlikku hoiakut. Ühisnädal on kodanikualgatusi tutvustav nädal, mida korraldavad maakondlikud arenduskeskused koostöös arvukate partneritega alates 2012. aastast. Sellel aastal kuulub Ühisnädal EV100 juubeliprogrammi ja toimub kõigis 15 maakonnas. Ühisnädala üle-eestilised sündmused toimuvad vahemikus 26. november kuni 2. detsember.

Lisainfo:
1) Veebilehelt: http://uhisnadal.ee/
2) Facebookist: https://www.facebook.com/uhisnadal/
3) Ühisnädala videod: http://uhisnadal.ee/videod/

Hea vabaühendus, aita meil koostada ülevaade kodanikuühiskonnast viimase saja aasta jooksul ning räägi meile enda lugu!

Ühisnädal toimub 2018. aastal juhtmõtte all – “100 aastat aktiivset kodanikku!”. Sellel aastal keskendume aktiivsele kodanikule ning kodanikuühiskonna arengule üldiselt viimase saja aasta jooksul.
Seoses sellega soovime koguda ja talletada tugevate vabaühenduste lugusid.

Järgmisel talvel, kui Eesti tähistab 101. sünnipäeva, jõuavad Ühisnädala veebikeskkonna kaudu avalikkuse ette piltide ja videotega illustreeritud meeleolukad jutustused Eesti kodanikuühiskonna järjepidevast tegutsemisest. Aita sina ka!

Keda ootame osalema?
Ootame, et oma loo räägivad rahvale pikaajaliselt tegutsenud vabaühendused üle Eesti. Loodame, et sõna võtavad ühingud, kellel on jagada kogemusi kuidas nad jõudsid lahendusteni mingis valdkonnas, mis on ühiskonna arenguteel oluline. Ka need, kes on tõstatanud ning avalikkuse ette toonud vajalikud teemad.

Soovime, et lugudes on kirjas nii vabaühenduste mured kui rõõmud, seiklused kui ka nende loomise ajale iseloomulikud veidrused, tähendused ja väärtused.
Lugeja loeb ja muheleb, mõtiskleb ja imestab. Lugeja tajub ja mõistab, et Eesti edulugu on tihedalt seotud kodanike algatusvõime, tegutsemistahte ja aktiivsusega.

Lugusid kogume kuni 2. detsembrini 2018.

Võta meiega ühendust ja esita enda lugu:
Taive Saar
Vabaühenduste lugude projektijuht
taive@jarva.ee